SUNWEBS

Když jsou dnes české filmy (ne) úspěšné

Kvalita současné kinematografie jde neustále směrem do nekonečné propasti. Důvody jsou vcelku jasné, chybí nám dostatečné množství peněz na jednotlivé snímky, pomalu se vytrácejí kvalitní herci, a když už něco vzniká, tak pouze za účelem zisku a nikoli nějakého diváckého požitku. Většinou jde o nakrmení masy podobně, jako je tomu u tisku. Ten seriózní dnes fakticky neexistuje. Lidi kupují bulvár, z čehož mi není zrovna nejlíp.

Tituly tvářící se jako komedie

Byli jsme vždycky mistři v tvorbě hořkosladkých komedií typu Svěrákových Vratných lahví anebo Hřebejkova Horem Pádem. Postupem času se ale stáváme přeborníky stupidních ani ne komedií, ale něčeho neidentifikovatelného. Nejsem odborník na kinematografii, ale snímky jako Kameňák anebo Babovřesky jsou doslova tristním důkazem toho, že herci živoří a potřebují každou korunu. To platí samozřejmě i o strůjci těchto skvostů. Možná se trochu vymkla Díra u Hanušovic, která byla spíše jakýmsi dokumentem zatuchlosti vesnických vztahů. Kde jsou filmy jako Zapomenuté světlo, které byly vtipné a zároveň disponovaly hlubokým morálním podtextem?

Pokračování odsouzené k neúspěchu

Poměrně moderní jsou v současnosti zejména nejrůznější pokračování některých v minulosti úspěšných titulů. Když vyšly Sněženky a machři, nalákalo mě to do kina. Po zhlédnutí filmu jsem byl hodně skeptický, ale neodsoudil jsem jej. Postupem času ovšem pokračovaly katastrofální snímky. Vše vyvrcholilo příchodem druhého dílu Dědictví, anebo Kurvahošiguntag. Přísahám! Nic horšího jsem nikdy neviděl! Bolka Polívku uznávám jako herce, a to díky zmiňovanému Zapomenutému světlu a dalším rolím typu Pelíšků a podobně. To, co ale předvedl zřejmě pro záchranu své farmy v tomto snímku, je něco strašného. Neviděl jsem ještě pokračování Bony a klid, ale ani po tom popravdě netoužím…

A závěrem odpověď na otázku, proč je český film v úpadku.

Protože se na takové braky stále ještě vydávají mnozí z nás do kin!

Zanechat komentář

Tento formulář je chráněn Google reCAPTCHA. Odesláním souhlasíte s informacemi o zpracování údajů a podmínkami služby.