SUNWEBS
Byznys

OSVČ vs. s.r.o.: Jsem stále živnostníkem, ale…

Podnikatelskou kariéru můžete začít v podstatě hned v několika různých podobách. Obecně vzato, jedná se o klasické podnikání jako osoba samostatně výdělečně činná, anebo byznys v podobě s.r.o., a.s. anebo jiných subjektů. Já jsem aktuálně stále živnostník a v následujících řádcích vám následně ukážu, proč tomu tak je. Zároveň ale nevylučuji, že bych postupem času začal řešit právě s.r.o.

Expresní podnikatelský start

Když jsem před nějakými 10 lety začínal podnikat, stal jsem se automaticky OSVČ. Moje podnikatelské začátky totiž kupodivu nesouvisely s online světem, ale s tenisem. Začínal jsem jako tenisový trenér. Na živnostenském úřadě se zaplatil poplatek a nechal se registrovat jako OSVČ. Zároveň jsem se nahlásil na zdravotní pojišťovnu a OSSZ skrze sociální pojištění. Začít jsem mohl fakticky ihned. Založení s.r.o. je v tomto složitější a nákladnější. Ano, lze si zakoupit ready made s.r.o., ale rozhodně nezaplatíte pouze něco přes 1000 korun, jako je tomu u OSVČ.

Jednodušší administrativní řešení

Jako OSVČ vedu velmi jednoduché účetnictví. V podstatě nemám výdaje a daním 60% paušálem. Tím pádem nepotřebují nic složitějšího, což je u s.r.o. standardem. Tady bych se bez podvojného účetnictví neobešel. Optimální je angažování profesionála, na kterého aktuálně nemám, respektive nehodlám do účetního investovat.

Legislativa u mě hovoří pro OSVČ

Jednoznačně. Zatímco u s.r.o. se daní kompletně veškerý zisk, a to reálné příjmy a výdaje, u OSVČ lze danit paušálem. Pro mě optimální, protože nemám náklady. Stejně tak jsem si mohl ještě v loňském roce uplatnit slevu na poplatníka. Zase ale musím platit zdravotní a sociální, což za jistých okolností u s.r.o. není nezbytné.

A rizika?

Momentálně u OSVČ vyšší, jelikož se ručí veškerým majetkem. U s.r.o. jde pouze o částku do výše základního kapitálu. Přesto zůstávám věrný OSVČ, i když v případě vyšších zisků a růstu se rozhodnu pro založení firmy.

Zanechat komentář

Tento formulář je chráněn Google reCAPTCHA. Odesláním souhlasíte s informacemi o zpracování údajů a podmínkami služby.