SUNWEBS

Platy učitelů jdou nahoru o 3%, zdravotníků o 5%: Proč?

Jsem rád, že si přijdu na nějaké ty peníze navíc. Platy učitelů se zvýší, hurá… Moment, kolik, že to vlastně bude? Jsem z toho zvyšování poněkud zmatený. Ministerstvo školství to dělá tak nepravidelně, že se musím z tohoto šoku postupně dostat. 3%!!!

Když budu počítat svůj plat 21 700 hrubého, tak se dostanu o 651 korun nahoru! V hrubém! Bravo, tak snad 500 čistého bude na mé výplatě navíc. Jestliže se dívám do tabulek, bude to 22 280. To je byznys. Neskutečné štěstí. Jedna večeře, či delší pobyt v sedacím zařízení a peníze jsou tatam.

Tarify jsou tragicky demotivující

Tarifní ohodnocení učitelů je tragicky nemotivující. Když si spočítám, že po šesti letech praxe mám oněch 21 700, je to tristní. Zvyšování platů na základě odsloužených let je nemotivující a zavrženíhodné. Představím-li si, že půjdu učit s hůlčičkou v době, kdy již naši předkové byli v důchodu a poberu nějakých 27 940 hrubého, chce se mi zvracet. Zdravotníci zřejmě lobovali lépe, dostanou 5 % navíc.

V čem jsou pedagogové horší než zdravotní sestry?

Jak již bylo řečeno, ve zdravotnictví jdou platy o 5% nahoru. Konkrétně budou mít zdravotní sestry s praxí do 12 let 23 750. Vůbec nic jim nezávidím! Jejich povolání je velmi složité a v některých případech musí trpět na odděleních nemocnic skutečné bezmozky! V čem jsou ale lepší než učitelé? Těžko říct.

Vzdělávací platový luxus

Možná spílám se svým čistým platem jemně nad 19 000 korunami zbytečně, když všichni moji kamarádi mají víc. Mnozí pedagogové, a to i na vysokých školách, jsou na tom dle mých zkušeností ještě hůř. Vzpomenu si na hlavní prázdniny, poslední to bonus učitelů, ale i tak mi nezbude než si hledět přivýdělku a trochu smutnit nad tím, kde by školství mohlo být.

Zanechat komentář

Tento formulář je chráněn Google reCAPTCHA. Odesláním souhlasíte s informacemi o zpracování údajů a podmínkami služby.